Отварање изложбе „Пловидба Дунавом и његовим притокама у XVIII и XIX веку“ у Архиву Војводине

У четвртак, 12. децембра 2013. године, у 12.00 часова, у Архиву Војводине (Дунавска 35), потпредседник Владе АП Војводине и покрајински секретар за културу и јавно информисање Славиша Грујић отвориће изложбу архивских докумената „Пловидба Дунавом и његовим притокама у XVIII и XIX веку“, поводом обележавања 250 година Шајкашког батаљона. Након поздравне речи, присутнима ће се обратити директор Архива Војводине Бранимир Андрић, а потом ће говорити рецензент изложбе проф. др Владан Гавриловић и аутор Владимир Иванишевић, виши архивиста Архива Војводине.

Изложбом архивских докумената “Пловидба Дунавом и његовим притокама у XVIII и XIX веку” Архив Војводине даје свој допринос обележавању јубилеја 250 година од оснивања Шајкашког батаљона.

Аутори изложбе су се одлучили да кроз одабрани архивски материјал прикажу: пловидбу Дунавом и његовим притокама у XVIII и XIX веку, развој речног саобраћаја и пловила, као и њихов економски значај. Одабрана документа се односе и на Шајкашки батаљон и шајкаше, као и на прављење шајки као посебне врсте ратног брода, њихову изградње, смештај и улогу у рату и миру.

Успомена на храбре шајкаше сачувана је до данас. На овом подручју су се шајкаши као посебна војна јединица најдуже задржали, а главна места били су им Тител, Гардиновци, Лок, Вилово, Мошорин, Жабаљ, Ковиљ и Чуруг.
На изложби су приказана и документа из Ратног архива у Бечу, као и део грађе Историјског архива у Панчеву, Историјског архива Зрењанин и Музеја града Новог Сада – Одељења за историју.
Овим одабиром докумената представљени су цивилни и војни органи власти Хабзбуршке монархије, односно Двојне монархије. Изложена архивска грађа писана је на латинском, немачком, мађарском и српском језику.
Изложбену поставку чини 106 докумената (мапе, планови, литографије итд.) у пет тематских целина: Пловидба и уређење пловних путева; Луке и пристаништа; Економска улога и значај речног саобраћаја; Лађе у мирнодопским условима и Шајке и лађе у војне сврхе.
Поред архивске грађе, публика ће моћи да види и моделе шајки које је на уметничко-технички начин обликовао Драгомир Комаров (сарадник на поставци и каталогу), према оригиналном документу-плану шајке, који је власништво Музеја града Новог Сада, као и кратак филм о шајкама.

Позивамо вас да извештавате.