Шести „Сајам стваралаштва сеоских жена у Војводини“

Поводом обележавања Међународног дана сеоских жена (15. октобар), Завод за равноправност полова, Покрајински секретаријат за привреду, запошљавање и равноправност полова АП Војводине и општина Апатин одржаће традиционалну манифестацију „Сајам стваралаштва сеоских жена у Војводини“ у суботу, 11. октобра 2014. у Апатину, на Градском тргу, са почетком у 12.00 часовa.

На конференцији за медије заказаној за четвртак 9. октобра 2014. године у Галерији Меандер у Апатину (Петефи Шандора 4) са почетком у 12.00 часова, обратиће се: Весна Шијачки, директорка Завода за равноправност полова, Aнита Беретић, помоћница покрајинског секретара за привреду, запошљавање и равноправност полова и Живорад Смиљанић, председник општине Апатин.

Након конференције биће отворена изложба Фотопортрета сеоских жена у Војводини.

НАПОМЕНА: За извештаче из Новог Сада, који ће пратити конференцију за медије заказану за 9.10.2014, организован је превоз до Апатина. Комби полази у 10.00 часова испред главног улаза у зграду Покрајинске владе.

Општирније о манифестацији „Сајам стваралаштва сеоских жена у Војводини“

Након Новог Сада, Сомбора, Инђије, Суботице и Кикинде, Апатин је шесто место у коме се одржава ова манифестација са циљем да се представи женски сеоски активизам, изузетне вештине и богато стваралаштво сеоских жена, као и спремност и оптимизам жена да ревитализују село, а Војводину представе као могући економски, привредни и туристички потенцијал.

На изложби ће се представити 160 женских сеоских удружења из 36 општина и градова Војводине са аутентичним рукотворинама и производима старих заната који чувају традицију и богато културно наслеђе војвођанског вишенационалног амбијента.

У оквиру пратећег програма манифестације, на посебном штанду „Сувенир – мојих руку дело“ биће представљени производи женских удружења као потенцијални сувенири Војводине: осликане тикве, урамљене слике војвођанских салаша, мини шпајз у теглицама, осликани етно медењаци и кочија од медењака.

Изложба Фотопортрета сеоских жена у Војводини биће постављена у Галерији Меандер у улици Петефи Шандора 4, а посетиоци ће моћи да је виде до 16. октобра.

Ове године у Апатину ће бити обележено 10 година од оснивања Завода за равноправност полова. Његовим оснивањем заокружен је систем институционалних механизама за родну равноправност у Војводини и остварен је нужан предуслов за развој и унапређење стручног и истраживачког рада у области родне равноправности, као и покрајинских политика родне равноправности.

Поводом јубилеја Завода јавности ће бити представљени програми, пројекти и активности ове покрајинске установе која је током протеклих десет година остварила бројне и видљиве резултате у различитим областима користећи иновативне стратегије за упознавање јавности са најзначајнијим питањима родне равноправности.

Рад са сеоским женама представља једну од водећих и најважнијих делатности Завода. Сарадњом са преко 300 удружења жена на селу кроз едукативни и истраживачки рад, информатичке обуке и обуке за унапређење пословних вештина, Завод је допринео побољшању положаја и квалитета свакодневног живота жена у сеоским срединама, а организовањем Сајма стваралаштва сеоских жена повећао видљивост и њихове многобројне доприносе очувању културе и живота сеоских заједница Војводине.

Манифестација почиње у 12 сати и траје до 16 часова. Сајам је продајног карактера.

У АП Војводини је регистровано више од 400 женских организација, од чега је највише (300) управо у сеоским срединама што сведочи о традиционалном организовању жена око заједничких потреба и интереса.

Покрајинске институције на челу са Заводом за равноправност полова и Покрајинским секретаријатом за привреду, запошљавање и равноправност полова Покрајинске Владе омогућују и обезбеђују спровођење родно осетљивих политика и у том смислу креирају посебне мере и обуке за економско оснаживање сеоских жена.

Манифестација Сајам стваралаштва сеоских жена у Војводини једна је од активности на афирмацији потенцијала и стваралаштва жена из руралних подручја која има за циљ да промовише женски активизам на локалном нивоу и обезбеди значајан допринос сеоских жена локалним заједницама и развоју.

Међународни дан сеоских жена установљен је Резолуцијом Генералне скупштине УН из 2007. године, а идеја да се уведе посебан дан, када земље широм света указују на посебан допринос жена на селу, потекла је са Конференције жена УН, у Пекингу 1995. године.
Његовим обележавањем се скреће пажња на кључну улогу жена на селу у унапређењу пољопривреде и руралног развоја, унапређењу квалитета хране и елиминисању сиромаштва на селу.

Наша држава је ратификовањем одређених докумената и конвенција преузела међународну обавезу да женама на селу обезбеди равноправан приступ и потпуно учешће у структурама власти, и учини видљивим њихове потребе и могућности у креирању развојних политика села.