У Панчеву представљање програма Центра за родне студије Универзитета у Новом Саду

Завод за равноправност полова, АЦИМСИ Центар за родне студије, УГ “Женске студије и истраживања” и Савет за родну равноправност града Панчево представиће програм Центра за родне студије Универзитета у Новом Саду у уторак, 27. маја 2014. у малој сали Градске управе Панчево (Трг краља Петра I 2-4) са почетком у 12 часова.

Циљ представљања програма Родних студија је да се у локалној заједници промовишу родне студије као облик високошколског образовања у домену женских људских права, равноправности полова и родне равноправности. Идеја је да се путем оваквих панела у родне политике укључе локална заједница, грађанске иницијативе, локалне власти и медији и понуди им се фонд знања и искуство високошколског докторског програма.

Програм ће представити др Свенка Савић, координаторка Центра за родне студије и професорка емеритус Универзитета у Новом Саду, Весна Шијачки, директорка Завода за равноправност полова и студенти и студенткиње магистарских и докторских студија.

Интердисциплинарни постдипломски програм Центра за родне студије већ 10 година представља нуклеус ширења теоријских идеја и метода о потреби промене академске парадигме, а чији је циљ стварање академске елите за теоријско промишљање о родним питањима повезаним са другим компонентама идентитета (као што су етнички, национални, верски, сексуални и други). То је, за сада, једини академски програм у Србији на основу којег се стиче звање мастер и доктор родних студија, а на основу акредитованог мастер и докторског програма.

Током 10 година рада Центра укупно је уписано 50 студенткиња и студената, из Војводине, Србије и југословенског региона, од којих је њих 7 одбранило докторске дисертације, 6 – магистарске и 15 мастер радове. То је значајан кадровски потенцијал са којим могу рачунати пре свега институције система, не само у Србији него и у региону, затим институције власти, војске, полиције, политичке партије, а пре свега високошколске институције у Војводини.

У оквиру издавачке делатности Завод за равноправност полова је у едицији докторских радова објавио две докторске дисертације полазница Центра за родне студије УНС:
• Мирјане Докмановић „Глобализација и развој заснован на људским правима из родне перспективе“ (2011) и
• рад Гордане Стојаковић „Родна перспектива у новинама Антифашистичког фронта жена (1945-1953)“ (2012).