Председник Пастор са делегацијом румунске жупаније Арад

Председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор разговарао је данас са делегацијом румунске жупаније Арад, коју је предводио председник Жупанијског већа Јустин Чонка.

Председници Пастор и Чонка изразили су обострано задовољство због успостављања почетних корака у будућој сарадњи Војводине и Арада, која према њиховој оцени, има велики потенцијал да постане успешна и у интересу је обе стране. Поред могућности успостављања бољих привредних контаката, кроз повезивање привредних комора и привредника, на састанку је посебно истакнут значај и потреба интензивније регионалне сарадње Дунав-Криш-Мориш-Тиса (ДКМТ).

Председник Пастор и представници Арада сложили су се у оцени да је сарадњу у оквиру ДКМТ потребно освежити и удахнути јој нову енергију, како би резултати који се кроз њу постижу били кориснији за регионе које у њој учествују, односно за њихове грађане. Договорено је да овом изазову треба приступити заједнички, партнерским ангажманом АП Војводине и румунских и мађарских регија, како би се што пре одредили нови циљеви, пројекти и заједнички приоритети.

Поред добрих односа Румуније и Србије, председник Пастор је истакао да партнерству између Војводине и румунских регија додатни снажан подстрек даје и румунска национална заједница која живи у Војводини, као и представници српске заједнице који живе у овој, и другим румунским жупанијама.

Посебан део разговора био је посвећен могућностима заједничких пројеката у областима туризма и културе, као и могућностима повезивања локалних самоуправа две регије. Заједнички је оцењено да постоје сви услови да се сарадњи Војводине и Арада, према речима председника Пастора, дода „друга и већа путујућа брзина“.

Састанку су присуствовали и директор Културног центра Арада при Жупанијском већу Дору Синаћи и Андреи Андо, шеф канцеларије за комуникације и стратегију.