Categories
Uncategorized @sr

Расписан нови конкурс за подршку женском предузетништву у АП Војводини

Потпредседник Покрајинске владе Бранко Ћурчић и покрајински секретар за привреду и туризам др Ненад Иванишевић на данашњој конференцији за медије упознали су јавност са детаљима новог јавног конкурса за доделу бесповратних средстава женском предузетништву за субвенционисање трошкова набавке машина, опреме, рачунарске опреме, софтвера и услуга у 2024. години.

Циљ овог конкурса, који је данас расписао Покрајински секретаријат за привреду и туризам, у вредности од 7,3 милиона динара, јесте иновирање и дигитализовање процеса производње и операција у домену маркетинга и трговине у 2024. години. Рок за достављање пријава је 19. фебруар.

Кабинет потпредседника Покрајинске владе и Савет за координацију и праћење активности у области економског развоја на територији АП Војводине, у сарадњи са надлежним секретaријатом, у континуитету пружа подршку женском предузетништву, односно предузетницама које воде пословање, те онима у привредним друштвима које су власнице са најмање 50 одсто удела и у којима су жене одговорна лица и законске заступнице уписане у Агенцији за привредне регистре.

Потпредседник Ћурчић је истакао да је циљ ове подршке да се женама предузетницама помогне од почетка пословања, путем програмских мера, едукација и консултација. Он је навео да је у претходне четири године организованo низ конференција ради промоције женског предузетништва, на којима су предузетнице усавршавале своја знања путем примера у пракси.

„У претходној години смо спровели два јавна конкурса за доделу бесповратних средстава женском предузетништву. У оквиру првог конкурса било је укупно 159 пријава. Средства су опредељена за 54 пријаве за капиталне субвенције, односно куповину машина и опреме, и за 19 пријава за текуће субвенције намењене услугама. Укупна средства за капиталне субвенције износила су шест милиона динара, док је за текуће субвенције издвојено два и по милиона. Реч је о конкурсу Покрајинског секретеријата за привреду и туризам“, рекао је Ћурчић.

Потпредседник Покрајинске владе је подсетио на то да је у другој половини 2023. године спроведен још један конкурс намењен женском предузетништву у износу од 13,3 милиона динара, уз напомену да кориснице средстава по конкурсу објављеном почетком године нису имале право да учествују. Средства за капиталне субвенције том приликом добила је 51 предузетница, а њих 11 за текуће субвенције. Ћурчић је указао на то да су средства по оба прошлогодишња конкурса утрошена у потпуности.

Покрајински секретар др Ненад Иванишевић истакао је да се новац по новом конкурсу за 2024. годину одобрава по принципу рефундације, у висини до 90 одсто од фактурне вредности без ПДВ-а, без зависних трошкова набавке, услуга инсталације, обуке за коришћење и слично.

Он је подсетио на то да је Покрајинска влада у претходне три године усмерила женама које управљају предузећима, путем свих конкурса Покрајинског секретаријата за привреду и туризам, преко 180 милиона динара.

„На свим конкурсима које је спроводио Секретаријат, у сарадњи са Кабинетом потпредседника Покрајинске владе, жене предузетнице и теже запошљиве категорије, у складу са Националном стратегијом запошљавања, увек имају предност код добијања средстава. Предузетнице ће по добијању новца који су већ утрошиле моћи да га употребе за неку нову машину, нови софтвер или услугу“, рекао је Иванишевић.

Он је казао да се рефундирају средства која су искључиво путем рачуна отвореног у овлашћеној банци предузетника или предузетнице уплаћена фирми која испоручује машине, услуге и софтвер. Како је Иванишевић навео, никаква рефундација готовинских рачуна или остале потрошње која није остварена преко пословних банака није могућа.

„Износ одобрених средстава може бити најмање 80.000 динара, док се највиши одређује сходно предмету набавке, тачније за машине или опрему до највише 400.000 динара, за рачунарску опрему и за набавку софтвера до 200.000 динара, а за услуге до 150.000 динара. Пријава се може поднети за рефундацију трошкова за набавку максимално пет машина, односно опреме од највише два различита добављача или продавца, док је по један добављач дозвољен за набавку највише три елемента рачунарске опреме, једног софтвера, односно софтверске лиценце до 10 копија или пак једне услуге дигитализације“, навео је Иванишевић.